E Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda e-Fatura başvurusunu kimler yapabilir, başvuru için gerekli evraklar ve başvuru süreci hakkında bilgiler vereceğiz. Bu yazımız e-Fatura başvuru kılavuzu niteliğinde olacaktır.

Öncelikle e-Fatura bazı sektörler ve belirli cironun üstündeki firmalar için zorunlu olmakla beraber zorunlu olmayan tüm Gerçek kişi işletmesi ve Tüzel kişi işletmeleri isteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcısı olabilirler.

Bilgilendirme:

  • Gerçek Kişi İşletmesi: Bir kişinin kendi adına ve yalnız başına işlettiği ticari veya işletmeye “gerçek kişi işletmesi” denir.
  • Tüzel Kişi İşletmesi: Çeşitli ticari işleri yapmak amacı ile birden fazla gerçek kişinin bir araya gelerek oluşturdukları işletmelere “Tüzel kişi işletmesi” denir. Tüzel kişi işletmeleri Limited Şirket, Anonim Şirket gibi kurulabilir.

e-Fatura başvurusu için Gerçek kişi işletmelerinin e-imza, Tüzel kişi işletmelerinin mali mühür alması gerekmektedir. Tüzel kişi işletmeleri mali mühür olmadan e-fatura başvurusu yapamazlar. e-Fatura başvurusu gib üzerinden yapılmaktadır. Gib üzerinden yapılan e-Fatura başvurusunda kullandığınız program üzerinden e-Fatura gönderim ve alımı yapabilmek için özel entegratör seçimi yapmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz e-Fatura başvurusunu takip edebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olan e-Fatura portalı üzerinden canlı olarak “e fatura başvuru sorgulama” işlemi olarak gerçekleştirebilirsiniz.

e-Fatura başvuru aşamalarını aşağıda size detaylı bir şekilde sunuyoruz. e-Fatura başvuru gerçek kişi ve e-Fatura başvuru tüzel kişi için gerekli evraklar detaylarda sunulmuştur.

Mevcut Kursoft Yazılım kullanıcısı iseniz veya Kursoft Yazılım programlarını kullanmak ve e-Fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız aşağıdaki belirtilen e-Fatura başvuru süreçlerinde uzman ekibimiz size gerekli yönlendirmeleri yaparak yardımcı olacaklardır.

e-Fatura Başvuru Evrakları ve Süreci

E-İmza / Mali Mührünüzü Alın

Şahıs şirketleri elektronik ortamda ıslak imza değeri taşıyan e-imzayı, LTD veya A.Ş. şirketleri yasal belgelerin güvenliğini ve gizliliğini sağlayan mali mührü Kamu SM üzerinden almanız gerekmektedir.

GİB’den E-Fatura Başvurusunda Bulunun

GİB E-Fatura Canlı Başvuru ekranı üzerinden; e-İmza veya mali mührünüz ile ön başvuru yapabilirsiniz. Yapılacak işlemlerde konusunda uzman ekibimiz sizi yönlendirecektir. Başvuru işlemleri ve entegratör seçim işlemlerinizi bu ekranda tamamlıyoruz.

Kursoft Kayıt İşlemlerini Tamamlayın

E-Faturaya geçiş sürecinde e-dönüşüm destek ekibimiz, detaylı bilgiler içeren online kayıt formunu size iletecektir. Kayıt formunu doldurmanızı talep ederek; E-Faturaya geçmek istediğiniz tarihi, teknik konfigürasyon bilgilerinizi, şirket ve temsilci bilgilerinizi belirtmenizi isteyecektir.

Başvurunuzu Tamamlayın Ve E-Faturaya Geçin

GİB kaydının tamamlanması için, size gönderilen belgeleri e-imzanız veya mali mührünüz ile imzalayın. Böylece E-Fatura sistemine geçişiniz başarıyla tamamlanacaktır. Kursoft e-Fatura programı ile saniyeler içerisinde e-Fatura oluşturup gönderebilirsiniz ayrıca gelen e-Faturaları tek tıkla sisteme yükleyerek önemli bir zaman kazabilirsiniz. Kursof e-Fatura programını deneyerek sizde bu eşsiz deneyimi edinin üstelik çok makul fiyatlara e-fatura kullanıcısı olmanın avantajlarını da yaşayın.

Kursoft Yazılım e-Fatura programı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.